Beseda v tábore "Šťastné detstvo"

21.07.2015 16:19

Keď som cestovala do Závadky nad Hronom, kde sa tábor koná, bola som mierne nervózna. Netušila som, ako na mňa deti zareagujú - mám približne toľko rokov ako oni, a idem s nimi besedovať. Musím sa priznať, že zo začiatku to pre mňa bolo ťažké - každé z tých detí si prešlo niečím náročným a bolestným, niečím, čo si ja, osôbka, ktorá vyrastá v dobrom zázemí, neviem poriadne ani predstaviť.

Po našom príchode sme boli obdarení príjemným privítaním a ponúknutí koláčom. A predsa, len čo sme sa tam chvíľku porozhliadli, povedala som si, že keby som nevedela, čo sa stalo v ich životoch, ani by mi to na um nezišlo! Už týmto zistením si každé dieťa, ktoré som tam stretla, vyžiadalo môj rešpekt.

Do tábora som pricestovala s Katkou Kovačechovou, mojou mamkou a ich kamarátkou Dadkou autom Rtvs. Deti okrem mojej besedy a ukážky rezbárčenia v podaní majstra ľudovej umeleckej výroby Cyrila Gandžalu - zároveň i veľmi príjemného človeka - čakal aj rozhovor do rádia Regina. 

Prejdem však k besede. Dali sme sa do kruhu, vôkol mňa na drevených stoličkách posedávala široká škála detí v rôznom veku (od 8 až do 16 rokov). Rozhodla som sa besedovať formou dialógiu, aby som len stále nerozprávala. Potešilo ma, že si na mňa prichystali otázky, v ich hovorení sa striedali a poniektorí si vymysleli ďalšie v priebehu besedy. 

Moji poslucháči pre mňa boli rovnako zaujímaví, ako som sa možno zdala zaujímavá ja im. Chcela som sa dozvedieť viac o ich záľubách, o tom, čo radi robia, či tiež píšu a čo. Vypočula som si dokonca aj krátke, no za to veľmi pekné dvojveršie, ktoré si vyslúžilo zvučný potlesk. 

Som rada, že práve toto bola moja prvá beseda. Dúfam však, že ak som bola priveľmi ukecená, ako je mojím dobrým zvykom, či zo začiatku nervózna, tak mi to moji prví "besedári" odpustia. Snáď sa im naše spoločné stretnutie páčilo a odnesú si z neho nejaký zážitok, či prípadne siahnú po mojej knižke.

Ja na tento deň určite dlho-dlho nezabudnem, pretože bol krásny a deti z tábora na mne zanechali veľký dojem. Chcem sa im ešte raz poďakovať a teším sa, že som spoznala toľko nových a skvelých ľudí!  Na ukážku prikladám pár fotografií...a nielen zábery z besedy, ale aj kásnych obrázkov, ktoré som podostávala, či fotku knižky s podpismi detí... (väčšinu nájdete vo fotogalérii).

Osobitné ďakujem patrí pani Anke Prčovej a Katke Kovačechovej, že na mňa mysleli a pozvali ma na besedu do tohto výnimočného tábora! :)